Avių bradzotas

Tai žaibinės eigos avių liga, kuria sergančioms išsivysto hemoraginis šliužo ir dvylikapirštės žarnos uždegimas, virškinimo organizmuose susikaupia dujos, kepenyse susidaro nekrozės židiniai. Susirgimų būna įvairiose pasaulio šalyse. Bardzoto epizootijos ar sporadiniai atvėjai dažniausiai būna ankstyvą pavasarį, rudenį ir žiemą. Serga įvairaus amžiaus, visų veislių ir abiejų lyčių avys. Bradzotas yra stacionarinė liga. į dirvą mikrobai patenka su sergančių avių išskyromis, taip pat iš laiku nesudorotų lavonų. avys apsikrečia alimentinių būdu. Ligos sukėlėjas į gyvulio organizma gali patekti iš apkrėstose dirvose augusio siloso. Susirgimas prasideda, kai avys šeriamos sušalusiais, supelyjusiais pašarais ar peršąla.

Simptomai. Beveik visais atvėjais liga yra žaibiška ir avys gaišta staiga. Prieš gaišma prasideda stiprūs traukuliai, labai greitai rausta jungtinės, avys gali išsipūst. Kūno tempereatūra arba normali arba nedaug pakilusi. Ūminės ligos atvėjais avis būna apatiška, neatrajoja, pakyla jos kūno temperatūra (40,5-41°C), padažnėja kvėpavimas, iš nosies pasirodo kraujuotos putotos išskyros, labai parausta junginė, avis gali viduriuoti su krauju. žemutinėse kūno dalyse atsiranda edemų. Kartais avis būna nerami, šokinėja, nuvirsta ant šono, daro plaukimo judesius, užverčia aukštyn galva ir dusdama nugaišta.

Diagnozė. Ligą nustatyti labai sunku, kadangi ji žaibinė, o klinikiniai požymiai nelabai būdingi. Diagnozei patikslinti būtina bakteriologiškai ištirti šviežią pataloginę medžiagą. Bradzoną reikia skirti nuo juodligės, infekcinės enterotoksemijos ir pastereliozės. Sergant juodlige labai padidėja blužnis, nekreša kraujas, blogai stingsta lavonai. Pastereliozei būdinga Enterotoksemijai būdingas inkstų suminkštėjimas.

Profilaktika. Svarbu gyvulius gerai šerti, laikytis zoohigieninių, veterinarinių ir sanitarinių gyvulių priežiūros taiskylių.

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>